top of page

תתחילו לחייך ! (ויחי)

באחד השיעורים שהיו השבוע, שאלו המשתתפים: 'במה אנחנו יכולים להיות שותפים למלחמה שבה אנו נמצאים? אנחנו לא בשדה הקרב, וגם לא צוותים רפואיים או פסיכולוגיים – אנו סתם אנשים פשוטים שרוצים לתרום ולהיות שותפים'.

כמובן שיש דרכים שונות כדי לתרום, ואנחנו נציע עוד דרך שמקורה בפרשת השבוע, פרשת ויחי.


"כִּי יֵשׁ בְּנֵי־אָדָם שֶׁיֵּשׁ לָהֶם יִסּוּרִים גְּדוֹלִים וְנוֹרָאִים רַחֲמָנָא לִצְלַן, וְאִי אֶפְשָׁר לָהֶם לְסַפֵּר מַה שֶּׁבְּלִבָּם.                          

 וְהֵם הָיוּ רוֹצִים לְסַפֵּר אַךְ אֵין לָהֶם בִּפְנֵי מִי לְסַפֵּר וּלְהָשִׂיחַ עִמּוֹ אֶת כָּל אֲשֶׁר עִם לְבָבָם. וְהֵם הוֹלְכִים מְלֵאִים יִסּוּרִים וּדְאָגוֹת.

וּכְשֶׁבָּא אָדָם עִם פָּנִים שׂוֹחֲקוֹת יָכוֹל לְהַחֲיוֹת אוֹתָם מַמָּשׁ, וּלְהַחֲיוֹת אָדָם אֵינוֹ דָּבָר רֵיק, כִּי הוּא דָּבָר גָּדוֹל מְאֹד".(שיחות הר"ן).


אם נסתכל מסביב נגלה כמה אנשים מלאי דאגות וחששות. יתכן מאד שכל מה שהם צריכים זה מישהו שיקשיב להם, יעודד אותם, והכי פשוט: פשוט יחייך אליהם!

לכולנו ברור שלתת אוכל לאדם רעב זו מצווה גדולה, אבל לפעמים לחייך לסתם אדם ברחוב - זו הצלת נפשות של ממש, כיוון שכלפי חוץ לא רואים לפעמים כמה באמת אדם זקוק ליחס הכל כך קטן ופשוט שלנו.


לפעמים זה בכלל המילים שאנחנו אומרים, אלא עצם זה שאנחנו מקשיבים ומחייכים אליו - זה עצמו הריפוי הכי גדול עבורו!

חיוך מראה לאדם השני שיש תקווה, שיש 'אור בקצה המנהרה', ושאולי 'המנהרה' איננה כל כך גדולה וחשוכה כמו שהוא חושב. החיוך יכול להעביר ברגע אחד אדם ממצב של בדידות, דיכאון וייאוש למצב של חיבור, הרגשת שותפות, אמונה וביטחון שהדברים יסתדרו בעז"ה.


בתוך כל דברי הברכה שהפרשה שלנו מליאה בהם (יעקב לבני יוסף, ויעקב לכל שבט ושבט), מופיע פסוק שנאמר ליהודה – שממנו יצא שבט המלוכה של עם ישראל, שדרשת חז"ל עליו מעניינת מאד: "חַכְלִילִי עֵינַיִם מִיָּיִן וּלְבֶן שִׁנַּיִם מֵחָלָב".


על המילים האלו דורשים חז"ל: "אמר ר’ יוחנן: טוב המלבין שינים לחברו יותר ממשקהו חלב, שנאמר: וּלְבֶן שִׁנַּיִם מֵחָלָב, אל תקרי לְבֶן שינים אלא לִבוּן שינים".(כתובות קיא).

יעקב מלמד את יהודה המלך מסר חשוב: מאד נכון לדאוג לרווחתו של אדם שאין לו מה לאכול - ולכן צריך לדאוג שיהיה לו חלב מזין. ועם זאת ישנו דבר שהוא חשוב יותר מאוכל פיזי, וזה להלבין שיניים - כלומר: פשוט לחייך אל האדם השני.


והדבר הזה נכון גם ביחס לעצמנו: לפעמים גם אנחנו נמצאים במצב של פחד, חרדה, בדידות, עצבות וביקורת אישית שמובילים אותנו לחפש פתרון חיצוני: אוכל, קניות, הסחות דעת...

אבל מה שאנחנו באמת צריכים זה פשוט לחייך אל עצמנו: לזכור ולהזכיר לעצמנו כל הזמן שאנחנו טובים, מבורכים, ראויים לשפע, עוצמתיים, אהובים, מחוברים לאידאליים, מוקפים באנשים שאוהבים אותנו ורוצים בטובתנו.


החיוך הפנימי המאיר הזה, יכול לשנות ברגע אחד את כל ההתייחסות שלנו לכל מצב נתון, ולתת לעצמנו המון כוח לכל משימה.

המסר שמיעקב אבינו הוא, שדווקא במצבי קושי ולחץ -  חייכו אל עצמכם, וחייכו אל הסביבה שלכם!  כי "להחיות אדם ...זה דבר גדול מאד"!


חזק חזק ונתחזק! שבת שלום ומבורך!

שמואל מינקוב

מאסטר נל"פ, מדייק אנשים לעצמם3 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אל תגידו שאתם לא יכולים! (בהעלותך)

מכירים את זה שאנחנו אומרים לעצמנו: "ידעתי שזה לא יצליח לי... - והנה זה באמת לא הצליח...!" קוראים לזה: "נבואה שמגשימה את עצמה" - כלומר: מה שאנחנו מאמינים שיקרה (לטוב או לרע) אכן באמת קורה. אבל זה לא קו

איזה ערך יש לי ? (נשא)

את זה שצריך להאמין בקב"ה - זה דבר שקיבלנו בחג השבועות במעמד הר סיני. באמונה הזו כולנו מאמינים ב"ה. והנה מגיע רבי צדוק הכהן זצ"ל וכותב לנו משפט מדהים: "כְּשֵׁם שֶׁצָּרִיךְ אָדָם לְהַאֲמִין בְּהַשֵׁם יִ

תרימו את הראש! (במדבר - שבועות)

מכירים לפעמים את התחושה ש'אף אחד לא סופר אתכם...'? זה כאילו שאתם פיזית נמצאים, אבל בפועל אתם כאילו קצת 'שקופים'...נדמה לכם שלא ממש מתייחסים אליכם כמו שאתם מצפים, הדעות שלכם לא ממש חשובות למישהו, ואז א

Comments


bottom of page