top of page

תתחילו לחייך ! (ויחי)

בתוך כל דברי הברכה שהפרשה שלנו מליאה בהם (יעקב לבני יוסף, יעקב לכל שבט ושבט),

מופיע פסוק שדרשת חז"ל עליו מעניינת מאד:

"לֹא יָסוּר שֵׁבֶט מִיהוּדָה וּמְחֹקֵק מִבֵּין רַגְלָיו עַד כִּי יָבֹא שילה שִׁילוֹ וְלוֹ יִקְּהַת עַמִּים:

אֹסְרִי לַגֶּפֶן עירה עִירוֹ וְלַשֹּׂרֵקָה בְּנִי אֲתֹנוֹ כִּבֵּס בַּיַּיִן לְבֻשׁוֹ וּבְדַם עֲנָבִים סותה סוּתוֹ: 

חַכְלִילִי עֵינַיִם מִיָּיִן וּלְבֶן שִׁנַּיִם מֵחָלָב".


על המילים האלו דורשים חז"ל: "אמר ר’ יוחנן: טוב המלבין שינים לחברו יותר ממשקהו חלב, שנאמר: וּלְבֶן שִׁנַּיִם מֵחָלָב, אל תקרי לְבֶן שינים אלא לִבוּן שינים".(כתובות קיא).


בסיום הברכה ליהודה כשבט שאמור למלוך על כל ישראל, אומר יעקב מסר חשוב: מאד חשוב לדאוג לרווחתו של אדם שאין לו מה לאכול - ולכן צריך לדאוג שיהיה לו חלב מזין. ועם זאת ישנו דבר שהוא חשוב יותר מאוכל פיזי, וזה להלבין שיניים - כלומר: פשוט לחייך אל האדם השני.


"כִּי יֵשׁ בְּנֵי־אָדָם שֶׁיֵּשׁ לָהֶם יִסּוּרִים גְּדוֹלִים וְנוֹרָאִים רַחֲמָנָא לִצְלַן, וְאִי אֶפְשָׁר לָהֶם לְסַפֵּר מַה שֶּׁבְּלִבָּם. וְהֵם הָיוּ רוֹצִים לְסַפֵּר אַךְ אֵין לָהֶם בִּפְנֵי מִי לְסַפֵּר וּלְהָשִׂיחַ עִמּוֹ אֶת כָּל אֲשֶׁר עִם לְבָבָם. וְהֵם הוֹלְכִים מְלֵאִים יִסּוּרִים וּדְאָגוֹת.

וּכְשֶׁבָּא אָדָם עִם פָּנִים שׂוֹחֲקוֹת יָכוֹל לְהַחֲיוֹת אוֹתָם מַמָּשׁ, וּלְהַחֲיוֹת אָדָם אֵינוֹ דָּבָר רֵק, כִּי הוּא דָּבָר גָּדוֹל מְאֹד".(שיחות הר"ן)


לכולנו ברור שלתת אוכל לאדם רעב זו מצווה גדולה, אבל באמת לתת חיוך לסתם אדם ברחוב - זו לפעמים הצלת נפשות של ממש, כיוון שכלפי חוץ לא רואים לפעמים כמה באמת אדם זקוק ליחס הכל כך קטן ופשוט שלנו.


לפעמים בכלל לא צריך לדבר עם השני, אבל עצם זה שאנחנו מחייכים אליו - זה עצמו הריפוי הכי גדול עבורו!

חיוך מראה לאדם השני שיש תקווה, שיש 'אור בקצה המנהרה', ואולי 'המנהרה' איננה כל כך גדולה וחשוכה כמו שהוא חושב. החיוך יכול להעביר ברגע אחד אדם ממצב של בדידות, דיכאון וייאוש למצב של חיבור, הרגשת שותפות, אמונה וביטחון שהדברים יסתדרו בעז"ה. ולכן כוח החיוך גדול פי כמה מכל החלב...


והדבר הזה נכון גם ביחס לעצמנו: לפעמים גם אנחנו נמצאים במצב של בדידות, עצבות וביקורת אישית שמובילים אותנו לחפש פתרון חיצוני: אוכל, קניות, הסחות דעת...אבל מה שאנחנו באמת צריכים זה פשוט לחייך אל עצמנו: לזכור ולהזכיר לעצמנו כל הזמן שאנחנו טובים, מבורכים, ראויים לשפע, עוצמתיים, אהובים, מחוברים לאידאליים, מוקפים באנשים שאוהבים אותנו ורוצים בטובתנו. 

החיוך הפנימי המאיר הזה, יכול לשנות ברגע אחד את כל ההתייחסות שלנו לכל מצב נתון, ולתת לעצמנו המון כוח לכל משימה.

אז פשוט חייכו אל עצמכם, וחייכו אל הסביבה שלכם!  כי "להחיות אדם ...זה דבר גדול מאד"!


שבת שלום ומבורך !

שמואל מינקוב

מאסטר נל"פ, מומחה להעצמה אישית
צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

המערה של רשב"י (ל"ג בעומר)

המצב היה קשה ובלתי נסבל: היה כאן שלטון אכזרי, שרדף את היהדות, והרג אלפי יהודים. אותו שלטון, הוציא להורג גם את גדולי ישראל, וביניהם את רבם האישי. ובנוסף לכל זה, זמן קצר לפני כן, 24000 החברים שלהם – מתו

להאיר את העכשיו (אמור)

איך מחזיקים מעמד במצבים לא פשוטים של ייאוש, אכזבה וחוסר תקווה? מאיפה שואבים את הכוח להמשיך קדימה? מאיפה יכולים רווקים ורווקות שמחפשים כבר שנים להקים משפחה, ולא מצליחים-לקבל את הכוח והעידוד להמשיך הלאה

להיות עצמאי באמת (קדושים-יום העצמאות)

השאלה שמהדהדת אצל כולנו היא האם נכון וראוי לחגוג השנה את יום העצמאות? מצד אחד עברנו אירוע קשה ומטלטל, ואנחנו עדיין בתוך אותה המלחמה, ומצד שני האם ניתן להתעלם מעניינו של היום הגדול הזה? כל ילד בתחילת ח

Commentaires


bottom of page