top of page

להפסיק לסבול את המצב! (וארא)


מכירים את הסיפור על החייל הפשוט שהציל את הצאר הרוסי ממיתה. כשהצאר רצה להודות לו , הוא שאל אותו מה הוא רוצה כתגמול, והחייל ענה לו שהוא מבקש שהצאר ייתן הוראה למפקד שיפסיק לצעוק עליו... – ועל זה אמר הצאר שאותו חייל באמת טיפש, כי מדוע הוא לא ביקש להיות בעצמו מפקד...?


לפעמים אנחנו נמצאים בתוך סיטואציות של מערכות הרגלים שפשוט תוקעות אותנו, ואנחנו לא מצליחים לצאת מה: אלו יכולים להיות הרגלים שקשורים למעשים שלא מקדמים אותנו (כעסים, התמכרויות וכד'), ואלו יכולים להיות הרגלים שקשורים לתחום האמונות המגבילות שלנו על עצמנו: 'אני לא שווה, אני אף פעם לא אצליח... ככה אני...', וכד'.  אנחנו נשארים 'חיילים פשוטים' ולא מעיזים לחלום הרבה יותר גבוה.

מערכת ההרגלים הזו כל כך טבועה בתוכנו, שאפילו אם נרצה לעשות שינוי כלשהוא – יהיה לנו די קשה להסכים ולעשות את השינוי במיוחל. ההרגלים הפכו להיות הטבע השני שלנו.  איך ניתן להשתחרר מהם?


בפרשה שלנו אנחנו נפגשים עם הבטחה אלוקית לגאולה השלימה. אחרי מאות שנים של שעבוד, סוף סוף מתחילות המכות במצרים, ואנחנו זוכים לשמוע 4 לשונות של גאולה שעומדת להתרחש: "אֱמֹר לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל: אֲנִי ה'. וְהוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלֹת מִצְרַיִם, וְהִצַּלְתִּי אֶתְכֶם מֵעֲבֹדָתָם, וְגָאַלְתִּי אֶתְכֶם בִּזְרוֹעַ נְטוּיָה וּבִשְׁפָטִים גְּדֹלִים. וְלָקַחְתִּי אֶתְכֶם לִי לְעָם וְהָיִיתִי לָכֶם לֵאלֹהִים".


היינו מצפים שבני ישראל יקפצו משמחה לאור ההבטחות האלו...ומה באמת קרה? "וַיְדַבֵּ֥ר משֶׁ֛ה כֵּ֖ן אֶל־בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֑ל וְלֹ֤א שָֽׁמְעוּ֙ אֶל־משֶׁ֔ה מִקֹּ֣צֶר ר֔וּחַ וּמֵֽעֲבֹדָ֖ה קָשָֽׁה".  מה באמת עצר אותם?  הם היו בתוך מצב של 'עבודה קשה', גם במובן הפיזי אבל גם במובן הנפשי.

הם התרגלו במשך שנים למצב של סבל, נמיכות קומה וחוסר תקווה, עד ששום הבטחה חיצונית כבר לא יכלה להרים אותם יותר...לכאורה...


השלב הראשון בשחרור של כל אדם ממצבו הנוכחי יהיה כאשר הוא יגיע למצב בנפש בו הוא לא יסכים להמשיך לסבול את המצב הנוכחי המצומצם והמכאיב כפי שהוא, והוא יהיה מוכן לעשות הכל כדי להשתחרר ממנו: 'וְהוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלֹת מִצְרַיִם'.


זהו מצב בו נדרשים מצד אחד הרבה רצון להשתחרר כבר מכאב וצער שקיימים כרגע, ומכל מיני אמונות מגבילות שמנסות לומר לנו ש'לא כדאי ושלא נוכל לעשות שינויים בחיים שלנו...', ומצד שני נדרשים הרבה אומץ, החלטה נחושה, רצון ושאיפות גדולים, עשיית מעשים חדשים שאולי לא עשינו עד היום, יציאה מאזור הנוחות החם והמוכר (אבל זה שלא מקדם אותנו לשום מקום), ואמונה גדולה בקב"ה ובעצמנו שהשינויים יגיעו, ושאנחנו נמצא את מה שאנחנו כל כך מחפשים, ושנגשים את החלומות שלנו, ושהגאולה האמיתית שלנו בכל המובנים – תגיע!  זה קרוב וזה כבר כאן !


שבת שלום ומבורך!

שמואל מינקוב

מאסטר נל"פ, מדייק אנשים לעצמם
צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

לחיות אחדותי (תצווה)

לכל אחד מאיתנו יש את הזמנים ה'טובים' שלו. בזמנים האלו אנחנו מרגישים 'על הגובה'. הכל זורם לנו, דברים מסתדרים כמו שרצינו, אנחנו מרגישים שאנחנו מתקדמים מבחינה רוחנית, אישית, כלכלית ועוד.  אלו הזמנים שהיי

אל תזלזלו בפרטים (תרומה)

מפתחי שיטת הנל"פ גילו שישנם סוגים שונים של טיפוסי אנשים. למשל: ישנם אנשים ש'רואים את התמונה הגדולה'. הם רואים את החזון, האידאליים ואת כל הדברים הגדולים. אבל את כל פרטי הפרטים בדרך לשם – הם משמיטים. לע

להיכנס לנעליים של השני (משפטים)

תשמעו סיפור פחות מוכר שקרה לפני כ 35 שנים: בחור ישיבה חרדי שעזב את חיי התורה עבר לתל אביב וחי שם במשך 4 שנים, בניתוק ממשפחתו. היה לו כישרון ציור והוא היה מצייר ציורים ומרוויח מעט כסף, ובנוסף הוא ניגן

bottom of page