top of page

לא לפחד לעלות בסולם (ויצא)


כמה אנחנו אוהבים יציבות: הכל ברור, רגוע, שקט. אין עליות גדולות מידי ואין ירידות דרסטיות. המצב הזה מאד נוח לנו... אבל יש בו בעיה: הוא מרדים...! אנחנו נשארים באותו המקום הן מבחינה פיזית והן בהתפתחות האישית שלנו. הכל נשאר אותו דבר.


לעומת זאת ישנם מצבים בחיים בהם הכל נראה סוער: עולים / יורדים, דברים משתנים, מה שנראה לנו כדבר אחד - מתגלה כדבר אחר פחות צפוי...אלו מצבים שאנחנו פחות אוהבים - ועם זאת, דווקא המצבים האלו מצמיחים אותנו מעבר למה שחשבנו והכרנו בעצמנו.


אחרי שנים של ישיבה בשקט של 'יושב האהלים', נאלץ יעקב אבינו לברוח לחו"ל. ממש עם היציאה החוצה הוא חולם על הסולם ועליו מלאכים עולים ויורדים. הסולם הזה נמצא בעצם בתוכו, ומרמז לו שהכל הולך לזוז ולהשתנות. זו הכנה לקראת מה שיקרה לו לאורך כל השנים הבאות.

בלי שהוא בחר בזה, הוא נאלץ להיפגש עם אבי אבות הרמאים בעולם. האדם שמוכן למכור את הבנות שלו עבור כסף...אדם שיחליף מאה פעם את תנאי המשכורת שלו...אדם שיעביד אותו ביום ובלילה...אדם שיחליף לו את נשיו...ושאפילו יתכנן להרוג אותו: 'ארמי אובד אבי'.


והנה דווקא בתוך כל ה'בלגן' הזה של העולם הכי לא יציב שיש, מתחת לפני השטח ובצורה לא מורגשת, הולך וצומח עולם מופלא ופנימי: 12 השבטים של עם ישראל !


לפעמים דווקא דברים גדולים נוצרים בעומק השטח, כאשר מעל פני השטח הדברים נראים להיפך. כדי לראות תהליכים עמוקים כאלו, אנחנו צריכים לסגל בעצמנו מבט עמוק על עצמנו ועל המציאות ולהבין שמה שנראה כלפי חוץ לא מעיד בכלל על מה שקורה בעומק.


ברמה האישית זה יכול להיות ילד שמתנהג בצורה חצופה, אבל באמת הוא זועק לתשומת לב, או אדם שמגיב בכעס, אבל בעצם הוא זקוק לחיבוק.


זה נכון במציאות החיים האישית של כל אחד, וזה נכון פי כמה במציאות אותה כולנו חווים: עד לפני כמה שבועות, כולנו היינו במצב די נוח ואולי קצת מרדים...לא היו עליות או ירידות מאד גדולות... - והנה כל זה משתנה ביום אחד: לא בחרנו ולא תכננו את המציאות שנכפתה עלינו. היא כואבת, מבלבלת ונראית לא יציבה.


ויחד עם זאת, צריך להאמין שמתחת לפני השטח, קורים, בעז"ה, דברים גדולים. תהליכים שאולי היה צריך לחכות שיקרו בעוד כמה שנים – והם מתרחשים בשבועות ספורים.

אף אחד מאיתנו לא יודע – ולא אמור לדעת – כמה זמן תימשך המציאות של העליה והירידה בסולם, אבל יחד עם זאת, צריך לאמץ מבט של עומק, ולהאמין שדווקא המציאות הכל כך לא ברורה הזו – דווקא היא זו שתוביל את כולנו, בעז"ה, למקומות וגבהים אחרים לגמרי:""וְרֹאשׁוֹ מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה".


ומי שעשה נסים לאבותינו בימים ההם – הוא יעשה נסים ונפלאות לכולנו גם בזמן הזה!

"חֲזַק וְנִתְחַזַּק בְּעַד עַמֵּנוּ וּבְעַד עָרֵי אֱלֹהֵינוּ"!


שבת שלום ומבורך !

שמואל מינקוב

מאסטר נל"פ, מדייק אנשים לעצמם


6 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אל תהיו עם עין רעה (בלק)

לכל אחד מאיתנו יש אוסף שלם של כישרונות חיוביים. בדרך כלל אנחנו משתדלים להשתמש בהם לתועלת של עצמנו או לטובת העולם. אבל לפעמים אנחנו פוגשים אנשים שיש להם כישרון מסוג אחר: עין שלילית. בכל מצב האנשים האלו

להסתכל על הנחש (חקת)

בדרך כלל אנחנו רגילים לחלק את העולם האישי שלנו ל 2 חלקים: דברים שמצליחים לנו, ודברים שפחות מצליחים לנו... זו חלוקה שכולנו הורגלנו אליה מאז שאנחנו ילדים, ומאז ואילך יש לנו הצלחות ויש לנו כישלונות, והחי

לא לוותר על האמת (קורח)

כמה אומץ צריך כדי לעמוד בסחף של הלחץ החברתי, מ'מה יגידו', 'איך אני אתפס בעיני אחרים' ועוד כל מיני חששות כאלו. לפעמים אתם רוצים לעשות משהו שחשוב לכם, למצוא מקום עבודה חדש, לצאת לפגישה נוספת עם אדם שמוצ

Comments


bottom of page