top of page

חג של התחברות (פורים)

המדרש מספר שבזמן המשתה בשנת 3 למלך אחשוורוש, יהודי שושן היו בהתלבטות האם להגיע למשתה (מטעמים פוליטיים) או לא (מטעמי כשרות). הם פונים לגדול הדור, מרדכי היהודי, והוא אמר להם לא ללכת למשתה כיוון שזה יהיה חילול ה' נורא כאשר יהודים ישבו במשתה שכל כולו מיועד לחגוג את חורבן בית המקדש. בסופו של דבר: יהודי שושן לא שמעו למרדכי וכן השתתפו במשתה. לכאורה הם צדקו...


9 שנים אח"כ כשכולם משתחווים להמן - כולל כל היהודים, והוא מפיל את הפור וגוזר את גזירת השמד, מרדכי יודע שזה קשור למשתה ההוא, והוא מנסה לתקן את חילול ה' ולא להשתחוות לו - ואז היהודים מאשימים אותו שבגללו נגזרה הגזירה. 


במצב הזה היה יכול מרדכי להרים ידיים ולומר: אני נאבק עבורכם, אני מנסה לתקן את המצב - ואתם, לא רק שאתם לא מקשיבים, אלא אתם מאשימים אותי במצב?

ולמרות הכל, מרדכי לא מתייאש מעם ישראל. הוא לא נותן לשום רגשות שליליים של כעס או אכזבה לנהל אותו.  ואדרבא, הוא יוצא למאבק גם בדרכים פוליטיות של שליחת אסתר לאחשוורוש, וגם בדרכים רוחניות של תפילה וצום. 


​לפעמים אנחנו מדברים עם בני זוג, ילדים או חברים, עושים דברים עבורם, נותנים להם עצות טובות שממש יכולות לעזור להם ולקדם אותם, ואולי אנחנו אפילו מחכים לאיזו הכרת תודה קטנה... ובמקום זה, האדם מולנו עושה מה שבא לו, ואולי אפילו ההיפך ממה שהצענו לו, וכשהוא מסתבך - הוא עוד בא אלינו בטענות...


כל כך "טבעי" לכעוס ולהיות מאוכזב, ולתת לאדם השני "להתבשל" במה שהכין לעצמו... אבל הרבה יותר עמוק ורוחני זה להבין שגם אם האדם השני עושה טעויות, זה לא אומר שאנחנו מוותרים עליו! 

 הוא חשוב לנו באמת, ואנחנו ממשיכים ללמד עליו זכות ולעשות הכל כדי שיהיה לו טוב. אנחנו מסתכלים עליו במבט של עומק, עין טובה ולימוד זכות. 


עמלק רצה אז, ועדיין רוצה לגרום לפירוד ולשנאה בינינו לבין עצמנו, ובינינו לבין כל מי שלא חושב בדיוק כמונו. הוא הדמות שמחפשת תמיד את הרע, את מה שלא עובד, את הפירוד. 

כל מה שקורה בתקופה האחרונה - הוא תוצאה של מחשבת עמלק שרוצה ושמח בפילוג שבתוכנו.


בשבת הזאת נזכור את עמלק, ונפעל השבוע בדיוק להיפך ממה שהוא רוצה: ניתן מתנות לעניים בחומר וברוח ונחזק אותם, נשלח מנות איש לרעהו מתוך התחברות, אהבה, לימוד זכות, עין טובה - על עצמנו, על בני הזוג, הילדים, השכנים, החברים, על מי שלא בדיוק חושב כמונו, ועל כל העם המיוחד שלנו.


מבט העומק על הטוב שבתוכנו, האכפתיות ולימוד הזכות של מרדכי ושל אסתר על עם ישראל בימים ההם, הם אלו שגרמו וגורמים לנס הגדול של פורים גם בזמן הזה.


שבת שלום ומבורך, וחג פורים שמח!

שמואל מינקוב

מאסטר נל"פ, מדייק אנשים לעצמם4 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מדברים - ויוצאים לחרות (מצורע - פסח)

איך מצליח מלך כל כך נמוך לשלוט על עמים שלמים, בלי שבכלל יהיו שם גדרות תיל וכלבי שמירה?  הכירו את פרעה: מלך בגובה של אמה בלבד (כחצי מטר), ששולט בכל האימפריה המצרית. מה מקור הכוח שלו – ואיך זה ממש קשור

המרירות שמביאה לשפע (תזריע)

תארו לעצמכם שאתם מגלים יום אחד שיש לכם נזילה רצינית בקיר הבית. האינסטלטור אומר לכם שאין ברירה אלא להרוס את הקיר כדי לגלות את מקור הבעיה. זה בוודאי לא רגע משמח כל כך... מכיוון שאין לכם ברירה, הקיר נהרס

מתחדשים (ניסן - שמיני)

אנחנו נמצאים במציאות מיוחדת במינה במהלך החודשים האחרונים. לפני כן היה נראה כאילו העם שלנו קצת הלך 'לאיבוד'...ושקע בתוך עייפות והתעסקויות לא ממש חשובות... ואז הגיעה המלחמה הנוכחית שכולנו עדיין בתוכה, ו

Comentários


bottom of page