top of page

המרירות שמביאה לשפע (תזריע)

עודכן: 18 באפר׳

תארו לעצמכם שאתם מגלים יום אחד שיש לכם נזילה רצינית בקיר הבית.

האינסטלטור אומר לכם שאין ברירה אלא להרוס את הקיר כדי לגלות את מקור הבעיה.

זה בוודאי לא רגע משמח כל כך...

מכיוון שאין לכם ברירה, הקיר נהרס – אבל אז מתגלה לכם שמישהו החביא בתוך הקיר ארנק עם אלפי דולרים!

ברגע אחד כבר לא אכפת לכם מהריסת הקיר, ואדרבא, אתם ממש שמחים שבכלל נוצרה נזילה שגרמה להריסה ולמציאת הכסף.


שתי הפרשות הקרובות: תזריע-מצורע,  מדברות על אירועים לא כל כך נעימים, כאשר אדם מקבל צרעת על גופו, בגדיו או קירות ביתו.

כותבת  התורה שכשאדם רואה נגע בקירות הבית שלו, עליו לנתץ את קירות הבית. לאדם כזה אין איפה לגור, וכל המצב נראה קשה וקודר. אבל מיד אחרי הריסת קירות הבית, מתגלה לו שמישהו הטמין שם בעבר אוצרות, ודווקא בגלל הריסת הקיר הם התגלו.


כמה פעמים בחיים שלנו קורים לנו מקרים שבמבט ראשון הם נראים לנו קשים וכואבים. אנחנו לא מבינים מדוע הם קרו לנו, ואנחנו מרגישים רגשות של צער ואומללות.

פעמים רבות, כאשר עובר קצת זמן, מתגלה לנו שדווקא אותם אירועים, בזמן ובצורה שהם קרו – הובילו אותנו לגלות אוצרות פנימיים וחיצוניים, שיתכן מאד שלא היו מכירים אותם לולא הקושי אותו עברנו בשלב הראשון.


בליל הסדר אנחנו אוכלים בנפרד גם מצה – שרומזת לחיים הפשוטים והנעימים שיש לנו, וגם מרור – שרומז לקשיים ולמרירות. אבל אז אנחנו עושים דבר נוסף: אנחנו כורכים יחד מצה עם מרור ומעט חרוסת, ואוכלים אותם יחד.

הרעיון כאן בא ללמד אותנו שכאשר לומדים להתבונן על החיים שלנו – הן ברמת הפרט, והן ברמת העם – במבט של אמונה רחב היקף, אנחנו מגלים שאולי דווקא המעבר דרך מצבי המרירות גורם למצה להיות בטעם עשיר ומיוחד יותר. המבט ש'כורך' את המתוק והמריר יחד, גורם לנו להעריך הרבה יותר את כל הטוב שקיים בחיינו.


ולכן כל  מי שנמצא במצבי מרירות (כמו כל הרווקים שמחכים לזיווגם, הורים שמחכים לפרי בטן, ועם ישראל כולו שמחכה לגאולה השלימה) – צריך להסתכל במבט אמוני רחב היקף, שכורך ומקיף את כל המציאות, וידע שזהו מצב זמני וחולף, ובעז"ה, דווקא מתוכו ודרכו יתגלה כל הטוב והמתוק בחיים שלו. בסופו של דבר יתגלה שהמרירות היא היא הגורמת לטוב  הגדול להגיע !


בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל!

שבת שלום ומבורך וחודש טוב של גאולה אמיתית לפרט ולכלל !

שמואל מינקוב

מאסטר נל"פ, מדייק אנשים לעצמם
2 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

המערה של רשב"י (ל"ג בעומר)

המצב היה קשה ובלתי נסבל: היה כאן שלטון אכזרי, שרדף את היהדות, והרג אלפי יהודים. אותו שלטון, הוציא להורג גם את גדולי ישראל, וביניהם את רבם האישי. ובנוסף לכל זה, זמן קצר לפני כן, 24000 החברים שלהם – מתו

להאיר את העכשיו (אמור)

איך מחזיקים מעמד במצבים לא פשוטים של ייאוש, אכזבה וחוסר תקווה? מאיפה שואבים את הכוח להמשיך קדימה? מאיפה יכולים רווקים ורווקות שמחפשים כבר שנים להקים משפחה, ולא מצליחים-לקבל את הכוח והעידוד להמשיך הלאה

להיות עצמאי באמת (קדושים-יום העצמאות)

השאלה שמהדהדת אצל כולנו היא האם נכון וראוי לחגוג השנה את יום העצמאות? מצד אחד עברנו אירוע קשה ומטלטל, ואנחנו עדיין בתוך אותה המלחמה, ומצד שני האם ניתן להתעלם מעניינו של היום הגדול הזה? כל ילד בתחילת ח

Comments


bottom of page