top of page

אל תפסיקו לחלום (מקץ-חנוכה)

הכל התנהל בחיים שלו סביב חלומות: הוא חלם שהוא מלך - ונזרק לבור ומכרו אותו. אנשים לידו חלמו חלומות - והוא פתר אותם במדויק. וכשהמלך הגדול נתקע עם החלומות שלו - נזכרו בו והוא שוב פתר נכון.


לפעמים אפשר לחשוב שאנשים בעלי חלומות הם אנשים מנותקים קצת מהמציאות... כשילד בוהה באוויר אנחנו אומרים לו: "תפסיק לחלום...", כלומר: תחזור למציאות.

נראה שמציאות וחלום לא הולכים ביחד...


אבל הנה מתברר שאותו יוסף "בעל החלומות", מתגלה כאדם מעשי מאד. הוא יודע לנהל בגיל צעיר מאד את כל האימפריה הכי גדולה בעולם, ושולט בה ביד רמה. אפילו פרעה שולח אליו כל דבר כדי שיחליט ויבצע.

גם כלפי האחים שלו יוסף מתגלה כאדם מחושב מאד שיודע בדיוק איך ולאן להוביל אותם במהלך של ההתקרבות המחודשת ביניהם.


מתברר שלהיות בעל חלומות ושאיפות גבוהות "לא מציאותיות" - יכול להסתדר דווקא טוב מאד עם צדדים מעשיים, ואדרבא: דווקא אותו אדם שלא מוותר על החלומות שלו, וחי אותם ביום יום שלו - הוא זה שיכול להוריד אותם אל המציאות, ודווקא בזמנים הקשים להמשיך ולחיות לאור החלומות הגדולים.


ככה בדיוק היו המכבים: איזה חלומות היו להם: להילחם נגד יון...לשחרר את ירושלים ובית המקדש... להחזיר את המלכות לידיים שלנו... כמה לעגו לאנשים ההזויים ההם, כמה מעטים יחסית הצטרפו אליהם - אבל האנשים החולמים ההם שבאו מתוך כוחו הרוחני הגדול של אביהם: "בימי מתתיהו בן יוחנן כהן גדול חשמונאי ובניו" - ידעו להילחם בצורה מעשית ואמיצה , ועד היום אנחנו חוגגים את חנוכה בזכות החלומות והצד המאד מעשי שלהם.


ונראה שכל זה בא ללמד אותנו מסר חשוב:

אסור לנו לתת לאף אדם להוריד אותנו מהחלומות שלנו !

אסור לנו לתת לעצמנו לרדת מהחלומות הגדולים שלנו!

לא משנה כמה ילעגו לנו, עד כמה לא נאמין לפעמים ביכולת שלנו להגשים אותם, ועד כמה כבר ניסינו שוב ושוב, וקצת התייאשנו מהחלומות ומעצמנו... - 


צריך לזכור שלקח ליוסף שנים ארוכות עד שהוא ראה אותם מתממשים אחד לאחד. גם למכבים לקח כמה שנים כדי להחזיר את המלכות לידינו.


ואולי זו הסיבה לחיבור הקבוע שיש בין פרשת השבוע "מקץ" לחנוכה. שניהם עוסקים בדיוק באותו ענין. 

והשנה אנחנו זוכים לתוספת קדושה משולשת של ראש חודש.

והמסר אלינו:

ככל שנשתמש יותר בכוח ההתחדשות שמתגבר על כל ייאוש ופסימיות (ראש חודש), ​ככל שנהיה יותר מחוברים לכוחות הפנימיים המאירים שלנו (חנוכה), ​נזכה, בעז"ה, שהחלומות שלנו יופיעו במציאות החיים שלנו (יוסף), בצורה עוצמתית!


שבת שלום ומבורך, חודש טוב, וחנוכה שמח ומאיר !

שמואל מינקוב

10 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

המערה של רשב"י (ל"ג בעומר)

המצב היה קשה ובלתי נסבל: היה כאן שלטון אכזרי, שרדף את היהדות, והרג אלפי יהודים. אותו שלטון, הוציא להורג גם את גדולי ישראל, וביניהם את רבם האישי. ובנוסף לכל זה, זמן קצר לפני כן, 24000 החברים שלהם – מתו

להאיר את העכשיו (אמור)

איך מחזיקים מעמד במצבים לא פשוטים של ייאוש, אכזבה וחוסר תקווה? מאיפה שואבים את הכוח להמשיך קדימה? מאיפה יכולים רווקים ורווקות שמחפשים כבר שנים להקים משפחה, ולא מצליחים-לקבל את הכוח והעידוד להמשיך הלאה

להיות עצמאי באמת (קדושים-יום העצמאות)

השאלה שמהדהדת אצל כולנו היא האם נכון וראוי לחגוג השנה את יום העצמאות? מצד אחד עברנו אירוע קשה ומטלטל, ואנחנו עדיין בתוך אותה המלחמה, ומצד שני האם ניתן להתעלם מעניינו של היום הגדול הזה? כל ילד בתחילת ח

Comentários


bottom of page