top of page

אל תזלזלו בפרטים (תרומה)

מפתחי שיטת הנל"פ גילו שישנם סוגים שונים של טיפוסי אנשים. למשל: ישנם אנשים ש'רואים את התמונה הגדולה'. הם רואים את החזון, האידאליים ואת כל הדברים הגדולים. אבל את כל פרטי הפרטים בדרך לשם – הם משמיטים.

לעומתם, ישנם אנשים ש'חיים את הפרטים'. הם שמים לב לכל דבר חסר, וחשוב להם שכל דבר הכי קטן יהיה במקומו. אבל מרוב עיסוק בפרטים – הם שוכחים את ההסתכלות הגבוהה והאידאליסטית.

מי מבין 2 סוגי האנשים האלו יותר יעיל? והאם באמת ניתן להכריע ביניהם?


החל מהשבת הקרובה, שבת פרשת "תרומה", ולאורך 4 פרשות ארוכות, מספרת לנו התורה בפרטי פרטים על הציווי להקמת המשכן, על הכנת כל הכלים, ועל הבניה שלו בפועל.

לכאורה כל הפירוט הארוך הזה די מיותר, ואפשר היה לקצר ולסכם אותו בכמה פסוקים בודדים? מה זה באמת חשוב איזה חלק קטן היה או לא היה שם...?


כנראה שהתורה באה ללמד אותנו מסר חשוב מאד לחיים שלנו:

כשאנחנו רוצים לבנות משהו גדול בחיים שלנו: להתחתן ולמצוא זוגיות, לחנך את הילדים שלנו, וגם כשאנחנו רוצים לבנות את עצמנו באופן אישי, עומדות בפנינו 2 דרכים:

 1. לעבוד 'בגדול' ובאופן כולל, בלי לרדת יותר מידי לפרטים, ולסמוך שבסוף הדברים יסתדרו איכשהוא...- הבעיה היא שבדרך הזו הרבה פעמים אנחנו לא באמת משיגים את התוצאות שרצינו, כי חסר היישום בפועל.

2. להתעסק אך ורק בפרטי הפרטים ולדאוג רק להם . הבעיה היא שהדרך הזו יכולה לגרום לנו לשכוח את החזון ואת הסיבות הגדולות שעבורן אנחנו בכלל עושים את הכל.

 

הדרך הנכונה היא לעבוד עם מבט 'גדול' שמשולב עם עבודה ב'קטן', היינו: לראות את החזון והמטרות הגדולות, ואח"כ לתכנן עד לפרטי פרטים מה בדיוק אנחנו רוצים ואיך זה אמור להיראות, ולדאוג שהביצוע יהיה מתאים לתוכנית ושום פרט - אפילו הקטן ביותר - לא ילך לאיבוד בדרך אל המטרה.


לכן התורה מתחילה בכלל הגדול: "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם". אבל מיד אחרי זה, חשוב לתורה לפרט מאד וללמד אותנו שרק אחרי שכל הפרטים כולם יהיו בדיוק במקומם הנכון - אז תופיע השכינה על המשכן, וכל הבנין הגדול הזה יגשים את ייעודו.


ולכן, טוב ורצוי להציב לעצמנו מטרות גדולות ומלהיבות. אמנם בדרך אל הגשמת החלומות הגדולים שלנו, לא נשאיר שום דבר ליד המקרה ונסמוך שדברים כבר יסתדרו מעצמם..., אלא נדע להתעסק גם בפרטי המטרות.                                                    

אלו החיים והחלומות שלנו, ואם נרצה שגם אצלנו תחול השראת שכינה, ושנצליח, בעז"ה, במטרות שלנו - חשוב שנפעל בדיוק בצורה הזו, ואז נצליח להוריד את הגודל של החלומות שלנו אל המציאות בצורה נכונה!


שבת שלום ומבורך!

שמואל מינקוב

מאסטר נל"פ, מדייק אנשים לעצמם


תודה רבה לכל השותפים שתרמו להצלחת הקמפיין של הבית היהודי בתל אביב.

בעז"ה, בזכותכם תימשך עשייה מבורכת של קירוב ואחדות.3 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מדברים - ויוצאים לחרות (מצורע - פסח)

איך מצליח מלך כל כך נמוך לשלוט על עמים שלמים, בלי שבכלל יהיו שם גדרות תיל וכלבי שמירה?  הכירו את פרעה: מלך בגובה של אמה בלבד (כחצי מטר), ששולט בכל האימפריה המצרית. מה מקור הכוח שלו – ואיך זה ממש קשור

המרירות שמביאה לשפע (תזריע)

תארו לעצמכם שאתם מגלים יום אחד שיש לכם נזילה רצינית בקיר הבית. האינסטלטור אומר לכם שאין ברירה אלא להרוס את הקיר כדי לגלות את מקור הבעיה. זה בוודאי לא רגע משמח כל כך... מכיוון שאין לכם ברירה, הקיר נהרס

מתחדשים (ניסן - שמיני)

אנחנו נמצאים במציאות מיוחדת במינה במהלך החודשים האחרונים. לפני כן היה נראה כאילו העם שלנו קצת הלך 'לאיבוד'...ושקע בתוך עייפות והתעסקויות לא ממש חשובות... ואז הגיעה המלחמה הנוכחית שכולנו עדיין בתוכה, ו

Comments


bottom of page